Japońskie bajki

Manga i Anime

Władca spichlerza

Mężczyzna,który...

Mapa strony

Więcej bajek

Dlaczego wyposażenie siłowni powinno obejmować maszyny eliptyczne?

W wielu klubach wyposażenie siłowni obejmuje nie tylko typowy sprzęt do kształtowania mięśni, ale również maszyny eliptyczne umożliwiające jednoczesne pobudzenie wielu grup mięśniowych (około 90 proc.) na całym ciele. W trakcie ćwiczeń na tych przyrządach wykonuje się ruch eliptyczny, który chroni stawy przed przeciążeniami dzięki wyeliminowaniu wstrząsów.

Ciało odrywa podłoża, że stopy

Trening na orbitreku można porównać do biegu w powietrzu, unoszenia się nam powierzchnią ziemi - taki ruch jest o wiele płynniejszy od typowego biegu. Ciało nie odrywa się od podłoża, gdyż stopy cały czas stoją na pedałach maszyny. W efekcie w trakcie ruchu nie występują wstrząsy typowe dla biegania, a powstające, gdy ciało z powrotem ląduje na gruncie po uprzednim wybiciu się, by zrobić krok.

Ze względu na źródło generowania oporu wyróżnia się trzy rodzaje maszyn eliptycznych:

  • magnetyczne
  • elektromagnetyczne i mechaniczne
W pierwszym przypadku siła oporowa wytwarzana jest przez magnesy znajdujące przy kole zamachowym. Trenażery elektromagnetyczne wyposażono w hamulec, natomiast źródłem oporu w orbitreku mechanicznym jest tarcie koła zamachowego.

Myśl wysuwa wydajność

Trening na orbitreku ma bardzo wiele zalet. Na plan pierwszy wysuwa się jego efektywność oraz bezpieczeństwo dla układu ruchu. Maszyna pobudza całe ciało i jednocześnie chroni mięśnie i stawy przed przeciążeniami i kontuzjami. W porównaniu do biegania czy jazdy na rowerze trenażer eliptyczny pozwala ćwiczyć dłużej i szybciej uzyskać pożądane efekty.

Reklamy